Tatil Yaparken Yerli Turistlerin Akın Etmesi

Tatil Yaparken Yerli Turistlerin Akın Etmesi

Tatil Yaparken Yerli Turistlerin Akın Etmesi Bu sene turizm bakımından ülkemizde yabancı gezginlerin gelişi artacak diye düşünülüyor. Döviz artışları dolayısı ile yabancı gezginler için güzel bir tatil olanağı doğuyor. Zaten yabancı gezginler genel olarak tatil bölgesi olarak Türkiye’yi çoğunlukla tercih etmekteler.

Tatil Yaparken Yerli Turistlerin Akın Etmesi

Uzun bir araştırma sonucunda 2016 senesinde Türkiye için yabancı turist bakımından bayağı bir düşüş vardı. 2017 de bu durum yavaş yavaş toparlanmaya başladı ve ardından 2018 senesinde döviz artışları başladığı için çok yabancı gezgin gelmeye başladı. Bu yıl daha da artacağı düşünülmekte.

 Otokton gezginlerin Tercihleri:

Öncede bahsettiğimiz gibi döviz artışı yabancı gezginlere uygun gelse de otokton gezginlerimiz için uygun görünmemektedir. Dövizin artmasıyla beraber ülke içinde döviz ile çalışan işletmeler sıkıntıya girmiştir ve tabi ki bununla birlikte otokton gezginlerimizde yurtdışında yapacağı tatil için rezervasyonlarını iptal etmek zorunda kalmıştır.

Daha çok yerel gezginlerimiz yayla turizmi ve kültür turizmini tercih etme yoluna gideceklerdir. Maddi güçleri el verdiği şekilde yönlendirme yapacaklardır. Buna rağmen bu sene otokton gezginlerimiz akın ederek yine deniz, kum, güneş tercihini yapma olasılığı da yüksektir. Genel olarak dinlence deyince aklımıza hemen deniz, kum, güneş geldiği için tercihler yine bu üçlünün üzerinde yoğunlaşacaktır.

Ülkemiz bu konuda çok güzel bir harikalar diyarıdır diyebiliriz. İnsanı kendine hayran bırakan güzellikleriyle bizlerin gözlerini kamaştırır. Elimizde öyle müthiş bir hazine var ki onu değerlendirmek, korumak bizim için küçümsenmeyecek bir görevdir. Termal kaynakların bulunduğu bölgelerde ilgi çekmektedir. Göllerimiz de ilgi görmektedir. Özellikle kuşları gözlendiği kuş cenneti olarak geçen bölgeler bolca ziyaret edilmektedir. Doğal güzellikleri ve en önemlisi tarihi yapısıyla ilgi gören harikaları vardır.

İki yönlü turizmimizle çok yönlü çalışmalar yapılmaktadır. Hem yaz turizmi hem kış turizmi yapılabilmesi ülkemizin gözde olmasında büyük etkendir. Yaşamaktan asla vazgeçmeyeceğimiz bir ülkedeyiz. Tabi ki tarihi bölgelerde tarihi yapılarında bozulmadan yeniden restore edilerek korunması için çalışmalar yapıldığında daha çok rağbet göreceği kesin bir sonuçtur. Turizm artık ülkemiz için bir sanayi olduğu için onu koruyup iyi hizmetler vererek gelen ziyaretçileri hoşnut olmuş bir şekilde uğurlamak mükemmel olacaktır.