Bebeklerde Egzama Ve Nedenleri

Bebeklerde Egzama Ve Nedenleri Egzama insanlarda bulunan yaygın cilt ve deri hastalıklarından biridir. Egzama hastalığı olgun insanlara göre bebeklerde daha yaygın şekilde görülmektedir. Genellikle 5 ay ve 22 ay arasında bulunan bebeklerin egzama hastalığına yakalanma olasılığı oldukça yüksektir. Buna istinaden 5 ve 22 ay arasında bulunan bebeklerin anne sütüne devamı sayesinde bulunan hastalık oranı oldukça düşmektedir.

Bebeklerde Egzama Ve Nedenleri

Bebeklerde Neden Egzama Görülmektedir? Doğan bebeklerin aile bireylerinde kronik ve alerjik nezle, kronik veya akut astım gibi alerji ile gelişen durumlarda ya da aile bireylerinin egzamaya yakalandığı bir geçmişi bulunmaktaysa bu durum dünyaya gelen bebeğin egzamaya yakalanma riskini arttırmaktadır.

Yetişkin bireylerin ve yeni doğmuş bebeklerin
bu hastalığa yakalanmasında kimyasal maddeler, kullanılan bir çok deterjan, tüketilen yiyecekler, yünlü ve polar giysiler alerjiye sebep olan etkenler içindedir. Tüketilen gıda ürünleri arasında en çok egzama üretmeye meyilli gıda ürünü inek sütüdür. Anne sütünü bırakıp, inek sütü ile takviye veya direk geçiş yapan bebeklerde egzama görülme oranı yüksektir. Bir bebeğin egzamaya yakalanma oranının düşmesi için mümkün olduğunca anne sütü kullanımı uygundur. Bebekler anne sütü veya sıvı alımından sonra katı gıda ürünlerine geçmesinde çok rastlanan bir durum haline gelmektedir. Katı gıdaya geçiş sürecinde yine egzama kendini gösterebilir fakat 4 yaşına kadar geçtiği gözlemlenmektedir.

Bebeklerde Egzama Belirtileri

Egzama ilk önce yüz çevresinde başlar, genellikle kendini yanaklarda göstermektedir, daha sonra yüz çevresinde metastaz gösterdiği görülmektedir.

Ciltte belli belirsiz kızarıklıklar

Yüz ve vücutta çıkan kızarıklıkların zaman içinde koyu renge bulanması ve kabuk tutup dökülmesi,
Kızarıklıkların yanaklarda, bacaklarda ve alın bölgesinde seyir etmesi
Deri kıvrım ve boğumlarında yoğunlaşması
Kanama meydana getirecek sivilcelerin oluşması
Bulunduğu bölgede kaşınma ve yanma hissinin giderek artması
Çıkan egzama yaralarının kaşınması büyük bir enfeksiyon ile sonuçlanabilir.

Müdahale Gerektiren Durumlar

Egzama fazla yayılmış ve kabuklanma ileri seviyeye taşınmış ise
Fazla kaşıntılı ve enfeksiyonlara sebep oluyor ise
Enfeksiyon kapan bölgelerin irin akıntısına sebep olması
Hastanede Hangi Bölüme Gidilmelidir?
Çocuk sağlığı ve hastalığı, çocuk alerji bölümüne gidilmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir