Badem Fidanı Çeşitleri

Badem Fidanı Çeşitleri Geniş çaplı çeşitler içeren badem fidanı günümüzde kolaylıkla elde edilebilmektedir. Kısacası badem fidanı çeşitleri Ferraduel badem fidanı, Nonpariel badem fidanı, Ferragnes badem fidanı, Teksas badem fidanı gibi başlıca çeşitleri bünyesinde bulundurmaktadır.

Badem Fidanı Çeşitleri

Badem Fidanları

Kısaca Badem Fidanları Ferraduel badem fidanı, Fransızlara ait bir badem çeşididir. Çiçeklenmesi oldukça geç olmaktadır ve vermiş olduğu büyük verim ile sıkça tercih edilmektedir. Bununla birlikte ikiz iç yapma özelliğine sahip değildir. Ferragnes Badem fidanı, randımanı %30 olmakla birlikte aynı şekilde Fransızlara ait olan bir çeşittir. İkiz içe sahip değildir. Ferraduel ile birlikte kullanıldığı zaman birbirlerini tozlama özelliğine sahiptirler. Kaliforniya grubunun en önemli bademi olan Nonpariel badem fidanı, verimli ve bir o kadar erkenci olması sebebi ile sıkça tercih edilmektedir.

İnce kabukları ile dikkat çeken bu çeşit, %58-63 arası bir randımana sahiptir. Çift badem oranı ise %5 ile 10 arasında değişmektedir. Teksas badem fidanı ise Nonpareil fidanına göre daha geç çiçeklenmeye sahiptir. Badem Fidanı Ağaçlar oldukça yüksektir ve bir o kadarda verimlidir. %15-30 oranında çift badem yapma özelliği yer almaktadır. %55-60 oranında ise randımana sahip olan bu çeşit, küçük meyvelere sahiptir.

Add a Comment